Školský psychológ
Školská psychologička: Mgr. Jana Porubiská
e-mail: jporubka@post.sk
Tel. č. 0917 783 693
alebo kancelária školy: +421 043 4134488
Konzultácie: pondelok - piatok 7.30 - 15.00 hod.
Odporúčame vždy pred osobnou návštevou dohodnúť si stretnutie telefonicky.
Po individuálnom dohovore s rodičmi je možné dohodnú stretnutie aj mimo konzultačných hodín.
Školský psychológ je na škole pre žiakov, rodičov a učiteľov. Jeho prioritnou úlohou je zlepšovať klímu na škole. Venuje sa žiakom so špecifickými vývinovými poruchami učenia (porucha písania, čítania, počítania), žiakom s problémovým správaním, nadaným žiakom a vôbec všetkým, ktorí potrebujú pomoc.
Výhodou školského psychológa je, že osobne pozná atmosféru školy, jej problémy, osobne pozná členov pedagogického zboru, štýl ich práce a používané metódy, žiaci môžu v prípade potreby okamžite využiť jeho služby a požiadať o radu, prispieva k zefektívneniu výchovy a vzdelávania.
Je najlepšie riešiť akýkoľvek problém čo najskôr. Ak sa problém zakrýva na prvom stupni, ukáže sa na druhom stupni s ešte väčšou intenzitou a jeho riešenie si vyžaduje viac síl rodičov aj učiteľov. Bez súhlasu rodiča školský psychológ so žiakom pracovať nesmie.
O rozhovore s dieťaťom i o výsledkoch prípadného vyšetrenia je rodič informovaný. Údaje zo sedenia podliehajú ochrane osobných údajov. To znamená, že výsledky, ktoré psychológ zistí, budú oznámené len zákonnému zástupcovi. Ak je potrebné poskytnúť o dieťati informácie iným zainteresovaným osobám, sú poskytnuté v nevyhnutnom rozsahu, len na základe prejaveného súhlasu rodiča. Poradenstvo je bezplatné, realizuje sa v rámci vyučovacích hodín, spravidla cez hodiny výchov, prípadne počas pobytu dieťaťa v ŠKD.
Ak máte pocit, že Vaše dieťa potrebuje pomoc, alebo máte podozrenie, že čokoľvek nie je
v poriadku, kontaktujte školskú psychologičku v konzultačných hodinách :pondelok – piatok: od 7,30 hod. do 15,00 hod.
alebo telefonicky na t.č.: 0917 783 693
Po individuálnom dohovore s rodičmi aj mimo konzultačných hodín.
Oblasti, ktorým sa školský psychológ venuje:
- Školský psychológ (ŠP) poskytuje odbornú psychologickú pomoc žiakom, zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom pri riešení výchovno - vzdelávacích problémov, problémov v oblasti sociálno – patologických javov, prevencie drogových závislostí a osobnostných problémov (konzultačno – poradenské služby).
- ŠP poznáva osobnosť žiaka z hľadiska kognitívneho, emocionálneho a sociálneho (psychodiagnostika).
- ŠP venuje osobitnú pozornosť žiakom s problémami v učení a správaní, identifikuje, eliminuje a odstraňuje sociálno-patologické prejavy správania žiakov (reedukačná činnosť).
- ŠP eviduje žiakov s poruchami učenia, správania, žiakov nadaných, chorých a zdravotne oslabených.
- ŠP intervenuje v krízových a náročných situáciách a snaží sa vzniknutú krízu ihneď riešiť a tak zabrániť vzniku ďalších nežiaducich psychologických dôsledkov krízového stavu u žiaka.
- ŠP sa zaoberá problémami preťaženosti, únavy, psychickej záťaže a stresu žiakov v školskom prostredí a spolupodieľa sa na vytváraní podmienok na nestresovú prácu v škole.
- ŠP spolupracuje s vedením školy, kolektívom pedagogických pracovníkov, kariérovým poradcom, koordinátorom drogovej prevencie, centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a policajným zborom pri prevencií sociálno-patologických javov.
- ŠP v spolupráci s kariérovým poradcom zabezpečuje poradenský servis v oblasti profesijnej orientácie.
- ŠP si pravidelne zvyšuje úroveň poznatkov z oblasti školského poradenstva a zúčastňuje sa porád, školení a seminárov, ktoré organizuje CPPPaP a iné inštitúcie.
- ŠP sprostredkováva prepojenie na ďalšiu odbornú pomoc (psychiater, logopéd, neurológ, foniater, oftalmológ...).
Ďalšie oblasti, v ktorých môže pomôcť školská psychologička:
- pomoc žiakom prvých ročníkov pri adaptácií na podmienky ZŠ
- pomoc žiakom piatych ročníkov pri prechode na druhý stupeň ZŠ
- intervencia pri začlenení novoprijatých žiakov najmä do vyšších ročníkov, kde je predpokladom problematické včlenenie sa do zabehnutých kolektívov
- kompletizácia „Návrhov na prijatie“ a v spolupráci s triednymi učiteľmi vypracovanie individuálnych výchovno-vzdelávacích programov pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami integrovanými v bežnej triede
- pozorovania žiakov na vyučovaní v triedach a ŠKD za účelom odhalenia problémových žiakov, prípadne problémových vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi
- v spolupráci s vyučujúcimi vytypovanie žiakov s problémami v správaní v jednotlivých triedach a následné individuálne pohovory s nimi
- realizovanie zážitkových skupín so žiakmi problematických kolektívov zameraných
na rozvoj prosociálnych vlastností, komunikačných zručností a riešenie konfliktov - práca s neprospievajúcimi žiakmi, individuálne konzultácie a návrhy korekcie
- účasť na zápise do 1. ročníka, sledovanie úrovne školskej spôsobilosti detí vstupujúcich do školy a do procesu povinnej školskej dochádzky, v prípade nedostatočnej zrelosti dieťaťa navrhuje vyšetrenie v CPPPaP
- poskytnutie poradenského servisu, pomoc pri odbúraní stresu a strachu zo zlyhania žiakom píšucim Monitor, hlavne žiakom so ŠVVP
- v spolupráci s CPPPaP zorganizovať depistáž vývinových porúch učenia v 1. a 2. ročníkoch a následne v spolupráci so špeciálnou pedagogičkou umiestniť deti do špeciálnych tried
- neustály monitoring žiakov z rizikového prostredia a záškolákov, úzka spolupráca s UPSVARom a Diagnostickými centrami
- vzdelávacie problémy - nespokojnosť so známkami, zlepšenie spôsobov učenia, motivácia k učeniu, tréma a strach zo skúšania, poruchy učenia, integrácia žiakov
so špecifickými výchovno-vzdelávacími problémami (spolu so školským špeciálnym pedagógom) - osobné problémy - neprijatie kolektívom, konflikty so spolužiakmi a priateľmi, vzťahy s rodičmi, prvé lásky, psychické problémy, neprimerané sebavedomie, komunikačné ťažkosti, úzkosti a depresie.
- problémy v učení – zhoršenie školského prospechu, identifikácia porúch učenia, osvojenie si pracovných návykov, nácvik vhodných techník učenia sa atď.
- problémy v správaní – práca so žiakmi so sklonom k záškoláctvu, šikanovaniu, agresii, so žiakmi s impulzívnym správaním, s nesústredenosťou, vzdorovitosťou atď.
- poradenské služby pre rodičov – pomoc pri problémoch s výchovou detí, rady ako doma pracovať s dieťaťom s problémami v učení atď.