- Po stopách Ľudovíta Štúra a orgánov štátnej moci v SR
- DOD-Základňa výcviku a mobilizačného doplňovania Martin
- Stretnutie s hrdinom obyčajných ľudí
- Spoznávame Žilinský kraj
- Č Í T A J M E S I
- Vystúpenie žiakov 2.A triedy v DSS Medik-M
- DEŇ MATIEK BESIEDKA v 2.A
- Deň matiek v 1.A triede
- „Deň otvorených garáží“
- Kreslenie na cestu
- Exkurzia Mincovňa Kremnica a geografický stred Európy
- ,,V zdravom tele zdravý duch”
- Ani My nezabúdame....
- Odovzdávanie veľkonočných kraslíc
- Vajíčko sem, vajíčko tam alebo odkiaľ si kraslica?
- Deň učiteľov – 28.marec
- Marec – mesiac knihy
- Poézia a próza v umeleckom prednese
- Fašiangy 1.stupeň
- Valentín
- EKOTOPFILM
- Mikuláš
- Besiedka a zimné popoludňajšie tvorivé dielne s rodičmi
- Pasovanie prvákov
- Halloween
- Jesenné tvorivé dielne v 1.A
- Október - mesiac úcty k starším spoluobčanom
- Korčuliarsky Kurz 2.B triedy
- Valaská Belá, Čičmany - exkurzia
- Záložka do knihy spája školy
- Hodina dejepisu v novom šate
- Známi, neznámi hrdinovia, zabudnuté pamätníky
Po stopách Ľudovíta Štúra a orgánov štátnej moci v SR
Už tradične žiaci 8. ročníka absolvovali medzipredmetovú exkurziu do Modry a Bratislavy, ktorá bola vyvrcholením ich očakávaní už od začiatku školského roka.
Ich prvou zastávkou bola Modra. V Modre strávil Ľudovít Štúr, o ktorom sa učili tento školský rok na slovenčine a dejepise, posledných 5 rokov svojho života. Tu zomrel a je tu pochovaný. Prezreli si expozíciu SNM Ľudovíta Štúra. Pani lektorka ich pochválila za to, čo všetko o ňom vedeli, no ponúkla im aj informácie, ktoré boli pre nich nové. Videli 2 portréty Márie Pospíšilovej, s ktorou bol Štúr zasnúbený. Na jednom z nich mal byť aj on, no keďže nakoniec zasnúbenie zrušil, ona sa vydala za iného. Mali spolu 16 detí, ktoré mohli byť Štúrove.
Videli dobový nábytok z 19. storočia, ktorý síce Štúr nepoužíval, no určite im dokreslil ich predstavu o dobe, v ktorej žil. Rovnako ich zaujali i dobové modely dámskych a pánskych šiat. Preverili si svoje vedomosti prostredníctvom interaktívneho kvízu, pexesa či puzzle.
Potom si žiaci prezreli pamätnú izbu, kde Štúr ležal a liečil sa po strelnom zranení, keď sa „nešťastne“ postrelil na poľovačke. Bola tam i posteľ, v ktorej zomrel, lebo vtedajšia medicína mu nevedela pomôcť. A hoci jeho zranenie nebolo smrteľné, osudnou sa mu stala infekcia a otrava krvi. Na stene bol vystavený i pramienok jeho vlasov. Fotografovanie na pamiatku nebolo v tej dobe bežné, preto si ľudia strihali pramienky vlasov, ktoré im mali pripomínať ich blízkych.
V Bratislave sa najskôr vydali k Prezidentskému palácu. Pani prezidentka, predstaviteľka výkonnej zložky štátnej moci, bola prítomná. Presvedčila ich o tom vyvesená prezidentská štandarda.
Odtiaľ sa vydali na hradný kopec, kde si prezreli majestátny Bratislavský hrad, jeho areál a niektorých z nich čakala prehliadka slovenského parlamentu, zákonodarnej zložky štátnej moci NR SR. Hneď pri vchode do budovy museli žiaci absolvovať bezpečnostnú kontrolu, a potom už počúvali zaujímavý výklad spojený s prehliadkou. Prezreli si štátne symboly – vlajku, pečať, štátny znak, kópiu originálu Ústavy SR. Videli, že stenu do rokovacej sály zdobí 7 hviezdnych olejomalieb ilustrátora a grafika Albína Brunovského. Z výkladu sa dozvedeli, že sú namaľované na orechovom dreve, ktoré schlo 15 rokov, že ich cena podľa odborníkov v súčasnosti môže dosahovať až 1,5 milióna eur a že Brunovský zomrel krátko nato, ako ich dokončil. A potom konečne nazreli do rokovacej sály, vyskúšali si, ako sa sedí novinárom a verejnosti na balkóniku. Tentokrát mali naozaj na stretnutie a rozhovor s politikmi šťastie. V závere exkurzie si žiaci urobili i pamiatkové foto s ministrom školstva, v histórii prvej úradníckej vlády SR, Danielom Bútorom či poslancom NR SR, bývalým profesionálnym tenistom, Karolom Kučerom či s bývalým premiérom Eduardom Hegerom.
Plní dojmov sa ešte prešli Starým mestom. Zastavili sa pri Dóme Sv. Martina, pozreli si jeho 87- metrovú Korunnú vežu, cez Most SNP prešli ponad Dunaj, našu najväčšiu rieku.
Prialo im aj počasie. Umocnilo ich zážitky, na ktoré si určite spomenú aj po niekoľkých rokoch.
Fotoalbum:
https://zsnadehejnej.edupage.org/album/#gallery/415
Mgr. Michaela Lukášiková